title: "RIOS1931RIOS 1931 - Watch - 0741498600753"
brand: "rios 1931"
price: "2514390₫"
currency: VND
in_stock: true
reviews_count: 2
url: https://www.desertcart.vn/products/93807543-rios1931rios-1931-watch-0741498600753
store_origin: VN
region: Vietnam
---
# RIOS1931RIOS 1931 - Watch - 0741498600753
**Brand:** rios 1931
**Price:** 2514390₫
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** RIOS1931RIOS 1931 - Watch - 0741498600753 by rios 1931
- **How much does it cost?** 2514390₫ with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- rios 1931 enthusiasts
## Why This Product
- Trusted rios 1931 brand quality
## Description
## Features
- RIOS1931, vintage style, robust, top German manufacturer of watch straps for brand watches. The visible 3D texture gives this strap a beautiful finish.     Lug widths / clasp: 18 mm / 16 mm, 19 mm / 16 mm, 20 mm / 18 mm, 22 mm / 18 mm, 22 mm / 20 mm, 24 mm / 22 mm.     Soft and robust leather, hypo-allergenic, high-quality. Handmade in Germany. The colour and pattern may differ slightly as leather is a natural product.     Length of individual parts not including clasp: 82 mm x 113 mm.     Strap thickness: approx. 3.5 mm - 5.5 mm.