The Sceptre E255B-1658A is a 25-inch Full HD (1920x1080) gaming monitor featuring an ultra-fast 165Hz refresh rate and 1ms response time for fluid, blur-free visuals. Equipped with AMD FreeSync, it delivers smooth gameplay by eliminating screen tearing. Connectivity options include 2 HDMI 2.0 ports and a DisplayPort, while built-in speakers and VESA wall mount support add convenience and versatility. Its sleek metallic black design fits perfectly in any modern gaming or professional setup.
| ASIN | B07KGMQGDT |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Best Sellers Rank | #103,900 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #2,379 in Computer Monitors |
| Brand | Sceptre |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Color | Metallic Black |
| Compatible Devices | Gaming Consoles, Laptops, Desktops |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Contrast Ratio | [High, but numeric value not obtainable] |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (6,642) |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Display Type | LED |
| Global Trade Identification Number | 00792343326106 |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Has Color Screen | Yes |
| Is Electric | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 7.35"D x 21.96"W x 15.95"H |
| Item Type Name | Sceptre E255B-1658A 25" 165Hz 144Hz 1ms AMD FreeSync gaming LED Monitor 2x HDMI 2.0 1x DisplayPort RTS FPS Build-in Speakers, Machine Black |
| Item Weight | 7.5 Pounds |
| Manufacturer | Sceptre |
| Model Name | E255B-1658A1 |
| Model Number | E255B-1658A1 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Picture Quality Enhancement Technology | AMD FreeSync and 1ms Fast Response Time |
| Pixel Pitch | 0.2832 |
| Processor Count | 1 |
| Refresh Rate | 165 Hz |