Ekena Millworkโs RWL12X040CGM shutters are handcrafted from authentic Sapele Mahogany, offering a perfect blend of historical accuracy and modern customization. Measuring 12" x 40", these lightweight yet durable exterior shutters come in a distinctive Chrome Green finish and can be painted or stained to suit any design vision. Ideal for both decorative and functional applications, they bring timeless elegance and robust craftsmanship to your homeโs exterior.
| ASIN | B0168R8YF6 |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #636,083 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #99 in Exterior Louver Window Shutters |
| Color | Chrome Green |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (85) |
| Date First Available | October 2, 2015 |
| Finish | Chrome Green |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 16 pounds |
| Item model number | RWL12X040CGM |
| Manufacturer | Ekena Millwork |
| Material | Wood |
| Part Number | RWL12X040CGM |
| Product Dimensions | 1 x 12 x 40 inches |
| Size | 12-in. W x 40-in. H |
| Style | Mahogany |
J**N
Great Product
N**C
Exceptional Woodwork!
C**E
customer service
I ordered two sets of these shutters and got them maybe 3 weeks later. Craftsmanship is outstanding and price very reasonable. I did have a problem with the 45" set which came in unprimed, not as ordered. I called Ekena Millwork and they noted the mishap, didn't ask that I return anything, and just sent a new set. I couldn't duplicate the beautiful factory prime finish job with a brush, that's for sure. And the protective packaging they use was very impressive. You will not have shipping damage with these shutters. Initially a small hiccup but an outstanding recovery on a great product. Bravo!