The Hisense 58" 58E6QTUK is a 2025 model 4K UHD Smart TV featuring advanced AI technologies like the Hi-View AI Engine for real-time upscaling and Precision Colour for lifelike visuals. Its 4K Direct Lit LED panel delivers deep blacks and vivid colours across a large 58-inch screen. With AI Smooth Motion, fast action scenes stay fluid and clear. The TV includes Freely, an innovative internet-based live TV platform, plus built-in access to top streaming apps such as Disney+, Netflix, and YouTube. Designed for easy setup and smart connectivity via Wi-Fi, itโs a premium entertainment centerpiece at a competitive price point.
| ASIN | B0F7WCNYLQ |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI |
| Best Sellers Rank | 104 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 2 in TVs |
| Box Contents | Stand, Remote, Cable, Instructions |
| Brand | Hisense |
| Brand Name | Hisense |
| Colour | BLACK |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Control Method | Remote |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 858 Reviews |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Size Class | 58 Inches |
| Display Technology | UHD |
| Display technology | UHD |
| Energy Efficiency Features | E |
| HDR Format Supported | HDR10 |
| Hardware Interface | HDMI |
| Integrated Surround Sound Format | DTS Virtual X, Dolby Audio |
| Internet Applications | Internet Streaming Services |
| Item Dimensions D x W x H | 27.4D x 129.5W x 80.8H centimetres |
| Manufacturer | Hisense |
| Manufacturer Part Number | 58E6QTUK |
| Model Name | Hisense 58 inch E6QTUK QLED Smart TV |
| Model Number | 58E6QTUK |
| Model Series | Hisense 2025 UHD 4K |
| Model Year | 2025 |
| Motion Enhancement Technology | True |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | Virtual Surround Sound |
| Number of Batteries | 3 AAA batteries required. (included) |
| Picture Quality Enhancement Technology | Hi-View AI Engine |
| Refresh Rate | 60 |
| Refresh rate | 60 |
| Resolution | 4K |
| Screen Size | 58 Inches |
| Screen size | 58 Inches |
| Signal Format | HDMI |
| Size | 58 inches |
| Speaker Description | Built-in speakers suitable for general TV viewing |
| Total HDMI Port | 3 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 2 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 mm |
| Video Encoding | HEVC Main 10 |
| Warranty Type | Limited |
| Wireless Technology Type | Wi-Fi |
N**K
A good choice
M**N
Great TV for the cost.
T**P
Easy to set up and use. Phew!
M**.
Good Tv for the money sound not very good.
S**E
Impressive Smart TV
T**E
Exceptional Picture Quality for Everyday Viewing
J**.
Absolutely amazing. Watch out Sony
A**R
Hisense TV 50"