The Hisense 50" 50E6QTUK Smart TV combines a 4K UHD Direct Lit LED display with advanced AI technologies like the Hi-View AI Engine and AI Smooth Motion to deliver crisp, vibrant, and fluid visuals. Featuring Precision Colour technology for lifelike hues and an intuitive Freely platform for live and on-demand streaming, this 2025 model is a sleek, feature-packed entertainment centerpiece designed for seamless connectivity and immersive viewing.
| ASIN | B0F7W98BQK |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI, USB, Bluetooth |
| Best Sellers Rank | 124 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 3 in TVs |
| Box Contents | Stand, Remote, Cable, Instructions |
| Brand Name | Hisense |
| Colour | BLACK |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | App |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (998) |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Size Class | 50 Inches |
| Display Technology | UHD |
| Energy Efficiency Features | E |
| HDR Format Supported | HDR10 |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| Integrated Surround Sound Format | DTS Virtual X |
| Internet Applications | Disney+, YouTube, Netflix, Freely |
| Item Dimensions D x W x H | 27.4D x 111.9W x 70.2H centimetres |
| Manufacturer | Hisense |
| Manufacturer Part Number | 50E6QTUK |
| Model Name | Hisense 50 inch E6QTUK QLED Smart TV |
| Model Number | 50E6QTUK |
| Model Series | E6 |
| Model Year | 2025 |
| Motion Enhancement Technology | True |
| Mounting Type | Table Mount |
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 2.1 |
| Number of Batteries | 3 AAA batteries required. (included) |
| Picture Quality Enhancement Technology | AI Upscaling |
| Product Features | AI Smooth Motion, 4K Direct Lit Viewing, Freely |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 4K |
| Screen Size | 50 Inches |
| Signal Format | Digital |
| Size | 50 inches |
| Smart Home Compatibility | Smart Home Compatible |
| Speaker Description | Built-in speakers with standard audio features |
| Total HDMI Port | 3 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 2 |
| Unit Count | 1.0 count |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 mm |