title: "Tissot T1398071604100 Men's Watch Power Matic 80 39 mm Leather Strap Blue Dial, blue, Classic"
brand: "tissot(ティソ)"
price: "362886₫"
currency: VND
in_stock: false
store_origin: VN
region: Vietnam
---
# Tissot T1398071604100 Men's Watch Power Matic 80 39 mm Leather Strap Blue Dial, blue, Classic
**Brand:** tissot(ティソ)
**Price:** 362886₫
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Tissot T1398071604100 Men's Watch Power Matic 80 39 mm Leather Strap Blue Dial, blue, Classic by tissot(ティソ)
- **How much does it cost?** 362886₫ with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- tissot(ティソ) enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tissot(ティソ) brand quality
## Description
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0BXFJR3PK |
| ASIN  | B0BXFJR3PK |
| Additional Features | Automatic Self Wind |
| Age Range Description | Adult |
| Band Color | Brown |
| Band Length | 195 Millimeters |
| Band Material Type | Leather |
| Band Width | 20 Millimeters |
| Bands | 1 |
| Batteries  | 1 9V batteries required. (included) |
| Best Sellers Rank | #687,115 in Clothing, Shoes & Jewelry ( See Top 100 in Clothing, Shoes & Jewelry ) #3,084 in Men's Wrist Watches |
| Brand Name | Tissot |
| Case Diameter | 42 Millimeters |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Case Thickness | 11.22 Millimeters |
| Character | Fashion |
| Clasp Type | Push Button Deployment Clasp |
| Closure Type | Buckle |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (10) |
| Date First Available  | April 12, 2023 |
| Department  | mens |
| Dial Color | Blue |
| Display | Analog |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Face Style | Blue |
| Global Trade Identification Number | 07611608309049 |
| Included Components | Bracelet |
| Item Type Name | Automatic Watch |
| Item Weight | 72 Grams |
| Item model number  | T1398071604100 |
| Manufacturer | Tissot |
| Manufacturer  | Tissot |
| Manufacturer Part Number | T1398071604100 |
| Manufacturer Warranty Description | 2 Years Manufacturer Warranty |
| Model Name | Tissot Chemin des Tourelles Powermatic 80 39 mm |