title: "AquaCal Tropical T75 Heat Pump 72,000 BTU, T075AHDSBLH, 1 Phase, 60 Hz, 220v R410A"
brand: "aquacal"
price: "230768106₫"
currency: VND
in_stock: true
reviews_count: 1
store_origin: VN
region: Vietnam
---
# AquaCal Tropical T75 Heat Pump 72,000 BTU, T075AHDSBLH, 1 Phase, 60 Hz, 220v R410A
**Brand:** aquacal
**Price:** 230768106₫
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** AquaCal Tropical T75 Heat Pump 72,000 BTU, T075AHDSBLH, 1 Phase, 60 Hz, 220v R410A by aquacal
- **How much does it cost?** 230768106₫ with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- aquacal enthusiasts
## Why This Product
- Trusted aquacal brand quality
## Description
Product Name: AquaCal TropiCal T75 Heat Pump 72,000 BTU, T075AHDSBLH, 1 phase, 60 Hz, 220v R410A
Review: EXCELLENT PRODUCT - Product is installed and in excellent working condition.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B075L33CQ6 |
| ASIN  | B075L33CQ6 |
| Best Sellers Rank | #1,647,875 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #439 in Swimming Pool Heat Pumps |
| Customer Reviews | 5.0 5.0 out of 5 stars (1) |
| Date First Available | May 8, 2015 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item model number | TropiCal 75 |
| Manufacturer | AquaCal |
| Manufacturer  | AquaCal |
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ EXCELLENT PRODUCT
*by S***K on April 11, 2020*
Product is installed and in excellent working condition.
## Frequently Bought Together
- BOJACK 80+7.5 uF 80 7.5 MFD ±6% 370/440 V AC CBB65 Dual Run Circular Start Capacitor for AC Motor Run or Fan Start or Condenser Straight Cool or Heat Pump Air Conditioner
- BOJACK 7.5 uF ±6% 7.5 MFD 370V/440V CBB65 Oval Run Start Capacitor for AC Motor Run or Fan Start and Cool or Heat Pump Air Conditione