The Amaron Flo Automotive Battery (Model AAM-FL-580112073) is a high-performance, maintenance-free battery designed specifically for Indian vehicles. Featuring 580A cranking power, patented BIC vents for enhanced safety, and superior heat and vibration resistance, it delivers reliable starts in extreme weather conditions. Factory charged and fully sealed, this long-life battery combines durability with advanced silver alloy technology for low corrosion and consistent performance.
| ASIN | B0DQYDXZZV |
| Automotive Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Best Sellers Rank | #191,685 in Car & Motorbike ( See Top 100 in Car & Motorbike ) #81 in Car Batteries |
| Brand | Amaron |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (1) |
| Date First Available | 16 March 2019 |
| Generic Name | Automotive Battery |
| Item Weight | 18 kg |
| Item model number | AAM-FL-580112073 |
| Manufacturer | Amaron |
| Manufacturer Part Number | 580112073 |
| Model | DIN 66 |
| Net Quantity | 1.0 Count |
| Number Of Cells | 6 |
| Packer | Amaron |
| Product Dimensions | 24.2D x 19W x 17.5H Centimeters |