The LiTime 12V 100Ah LiFePO4 battery offers a lightweight, high-capacity energy solution with up to 15,000 deep cycles and integrated 100A battery management system. Designed to fit universal BCI Group 24 spaces, it delivers superior energy density and durability for caravans, RVs, and off-grid applications, backed by a 5-year warranty and FCC/CE certified safety.
| ASIN | B0DK4RYT4K |
| Amperage | 100 Amps |
| Antenna Location | Caravan |
| Battery Capacity | 100 Amp Hours |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Weight | 22.05 Pounds |
| Best Sellers Rank | 63,125 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 1,309 in Rechargeable Household Batteries |
| Box Contents | 12V 100Ah Group24 LiFePO4 Battery, Gaskets, M8*16 mm Screws and Insulation Caps, Product Manual |
| Brand Name | Litime |
| Item Dimensions | 26 x 16.8 x 21 centimetres |
| Item Weight | 22.05 Pounds |
| Manufacturer | Litime |
| Model Name | 12V100AH Group24 |
| Model Number | 12V100AH Group24 |
| Number of Batteries | 1 12V batteries required. |