The Philips 24M2N3201A is a 23.8-inch Full HD gaming monitor featuring a blazing 180Hz refresh rate and ultra-fast 1ms GtG response time. Equipped with FreeSync Premium and G-Sync compatibility, it delivers tear-free, smooth visuals. Eye-care technologies like LowBlue mode and flicker-free display ensure comfort during extended use, while built-in stereo speakers and multiple input options (2x HDMI, DisplayPort) offer versatile multimedia connectivity—all wrapped in a sleek white design.
| ASIN | B0DBLYTFWK |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Best Sellers Rank | 2,442 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 62 in Monitors |
| Brand Name | Philips |
| Colour | White |
| Compatible Devices | [INFERS: Gaming laptops, desktops, Xbox One, PlayStation 5] |
| Contrast Ratio | High |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (286) |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | LED |
| Global Trade Identification Number | 08721038001662 |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Has Color Screen | Yes |
| Image Brightness | 250 |
| Item Dimensions D x W x H | 26.1D x 54W x 51.5H centimetres |
| Item Weight | 4 Kilograms |
| Manufacturer | Philips |
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Model Name | Philips 24M2N3201A - 24 inch Full HD gaming monitor |
| Model Number | 24M2N3201A/00 |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Network Connectivity Technology | HDMI |
| Picture Quality Enhancement Technology | HDR |
| Pixel Pitch | 0.27 |
| Power Consumption Size | 18.7 Watts |
| Processor Count | 1 |
| Product Features | Adaptive Sync, Blue Light Filter, Flicker-Free, Height Adjustment |
| Product Warranty | 3 year manufacturer warranty |
| Refresh Rate | 180Hz Hz |
| Resolution | FHD 1080p |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Screen Finish Type | Matte |
| Screen Size | 24 Inches |
| Shape | Flat |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Total HDMI Port | 2 |
| Total Video Out Ports | 2 |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Warranty Type | 3 Years Manufacturer Warranty |
J**N
Very vibrant colours and picture quality with a nice looking matt finish screen.
Very vibrant colours and picture quality with a nice looking matt finish screen. 1920x1080 looks excellent on this 24 inch sreen. The stand is sturdy with a very generous range of adjustable height and tilt. The settings are all managed via a single joystick-like button on the back. The built-in speakers are fine at low volume, but as they have no bass at all, are not great loud - but it's still a plus as many monitors have no sound at all. There is an audio out jack for headphones or better external speakers. There are also 2 HDMI inputs and 1 Display Port input. I tested the refresh rate via the Display Port with Fortnite and the screen performed excellently at the advertised 180 hz/fps - no screen tearing, worse quality, blurring, or ghosting at all. Highly recommended.
J**E
Affordable, high refresh rate, good quality sound
K**S
Good monitor.
Fantastic monitor for the price. It delivers as you would expect. I upgraded from 24" 60hz and the new refresh rate delivers quite well. Only wish it was QHD but i appreciate it is not popular for this size.
H**K
Reliable asl
D**J
Excellent
K**E
Top Notch Monitor
B**6
Good value
A**R
Beautiful monitor
Really happy with this monitor. I bought it in white and it looks beautiful on the desk very clean and modern. The height-adjustable stand is a great feature, especially since this is for a kids’ PC, so the screen height can be raised over time as they grow. Built-in speakers at this price point are a nice bonus and work well for everyday use. The colours look great, and the 180Hz refresh rate is more than enough for entry-level gaming. Overall, very pleased with the purchase and I’d be happy to buy another one if needed.