The Numatic NRV240-11 Henry Vacuum Cleaner is a commercial-grade, 620W dry vacuum with a generous 9L capacity and an extended 12.5m power cable for maximum mobility. Designed for demanding environments like offices, schools, and hospitals, it features a durable drum, protective bumper ring, and large wheels for stability. Comes complete with a full NA1 accessory kit, 5 freshener sticks, and a 3-year UK warranty, making it the ultimate reliable cleaning companion.
| ASIN | B0DCJZZSRJ |
| Best Sellers Rank | 116 in Business, Industry & Science ( See Top 100 in Business, Industry & Science ) 1 in Commercial Indoor Canister Vacuums |
| Brand | Avern Cleaning Supplies |
| Brand Name | Avern Cleaning Supplies |
| Capacity | 9 litres |
| Colour | Red + 5 Bag Freshener Sticks |
| Controller Type | Push Button |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 136 Reviews |
| Filter Type | Bag |
| Filter type | Bag |
| Form Factor | Cannister |
| Hose Length | 2.4 Metres |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Is Product Cordless | No |
| Item Dimensions L x W x H | 37L x 36W x 41.5H centimetres |
| Item Type Name | Numatic NRV240-11 Henry Vacuum Cleaner 620W 9L Commercial Dry Red + 5 Freshener Sticks |
| Manufacturer | Avern Cleaning Supplies |
| Model Name | NRV240 |
| Model Number | NRV240+FreshenerSticks |
| Noise Level | 76 Decibels |
| Number of Items | 999 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Number of Speeds | 1 |
| Number of Wheels | 4 |
| Other Special Features of the Product | 240V, 3 Year Warranty, 620W Motor, 9L Capacity, Full NA1 Kit Included |
| Portable | Yes |
| Power Source | Corded Electric |
| Special feature | 240V, 3 Year Warranty, 620W Motor, 9L Capacity, Full NA1 Kit Included |