The Philips 32E1N3100LA is a sleek 32-inch Full HD monitor featuring a 1920x1080 resolution and a rapid 1 ms response time with Adaptive Sync for smooth visuals. It includes built-in 5W stereo speakers and versatile connectivity options including HDMI 1.4 and VGA, all housed in an ergonomic tilt design perfect for professional and entertainment use.
| ASIN | B0CV4922DR |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | Adaptive Sync |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Best Sellers Rank | #17,417 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #523 in Computer Monitors |
| Brand | Philips |
| Brightness | 300 |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Desktops, Laptops, Gaming Consoles, Multimedia Devices |
| Connectivity Technology | VGA |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (107) |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Display Technology | LCD or LED |
| Display Type | LCD |
| Global Trade Identification Number | 08712581804947 |
| Hardware Connectivity | D-Sub, HDMI |
| Has Color Screen | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 19.7D x 54W x 51.5H centimeters |
| Item Weight | 7 Kilograms |
| Manufacturer | Philips |
| Model Name | 32E1N3100LA |
| Model Number | 32E1N3100LA/00 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Picture Quality Enhancement Technology | Adaptive Sync |
| Power Consumption | 30.5 Watts |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Resolution | FHD 1080p |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Screen Finish | Matte |
| Screen Size | 32 Inches |
| Shape | Flat |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Voltage | 100 Volts |
P**R
A**.
todo perfecto
L**E
Tres bon produit je suis tres content
V**2
ottimo mo nitor ottima visione grande marca grande resa
M**X
It is perfect for an Android TV box. That's what I bought it for. Like the joystick for settings; which is intuitive after a couple of go's. Quite a few options to toggle. Some would be better with finer control. Image quality is good when dialed in. The stand is of excellent quality. Overall, build quality is better than expected. Philips Smart Control software is essential for improvements. Update: Excellent display quality. But you have to put some effort in. The default settings are misleading. Upgraded to a DELL HDMI cable. Combination using the Philips software (select sRGB) and built in controls. In Windows, calibrate RGB; select 60Hz and 60Hz on monitor.