The Makita XT1001SM 18V LXT® Lithium-Ion Cordless 10-Pc. Woodworking Combo Kit features brushless motors across all tools for maximum efficiency and durability. With a 2-speed hammer driver-drill delivering 530 in.lbs. torque, a lightweight design averaging under 8 lbs per tool, and a comprehensive set including saws, drivers, sanders, and a Bluetooth® job site radio charger, this kit is engineered for professional-grade woodworking and construction. Backed by a 3-year warranty and powered by two 4.0Ah lithium-ion batteries, it ensures sustained performance and convenience on any jobsite.
| ASIN | B0CZ25B59X |
| Amperage | 4 Amps |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Best Sellers Rank | #631,872 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #320 in Power Tool Combo Kits |
| Brand Name | Makita |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (23) |
| Global Trade Identification Number | 00197050003430 |
| Included Components | 18V LXT® Brushless 1/2" Hammer Driver-Drill (XPH12Z); 18V LXT® Brushless Impact Driver (XDT13Z); 18V LXT® 6-1/2" Circular Saw (XSS02Z); 18V LXT® Jig Saw (XVJ03Z); 18V LXT® Oscillating Multi-Tool (XMT03Z); 18V LXT® Random Orbit Sander (XOB01Z); 18V LXT® Brushless Compact Router (XTR01Z); 18V LXT® 3-1/4" Planer (XPK01Z); 18V LXT® Recipro Saw (XRJ04Z); 18V LXT® / 12V max CXT® Bluetooth® Job Site Char… |
| Item Type Name | Makita XT1001SM 18V LXT® Lithium-Ion Cordless 10-Pc. Woodworking Combo Kit (4.0Ah) |