The DEWALT DXPW3400PRNB-S is a high-performance 3400 PSI gas pressure washer featuring a 208cc engine and a 2.5 GPM axial cam pump. Its innovative PressuReady Quick Start technology enables battery-powered, pull-rope-free ignition, complemented by a smart LED control panel for seamless operation. Built on a durable welded steel frame with a powder-coated finish, it includes a 25-foot MorFlex hose, five quick-connect nozzles, spray gun, and wandโideal for professional-grade residential and commercial cleaning tasks. Compatible with DEWALT 20V MAX and FLEXVOLT batteries (sold separately).
| ASIN | B0CP48VTKL |
| Brand | DEWALT |
| Brand Name | DEWALT |
| Color | Yellow and Black |
| Colour | Yellow and Black |
| Customer Reviews | 3.9 out of 5 stars 57 Reviews |
| Hose Length | 25 Feet |
| Hose length | 25 Feet |
| Item Dimensions L x W x H | 73.7L x 53.3W x 101.6H centimeters |
| Item Weight | 34.47 kg |
| Item weight | 34.47 kg |
| Manufacturer | FNA Group |
| Manufacturer Part Number | 61092 |
| Maximum Flow Rate | 2.5 Gallons Per Minute |
| Model Number | DXPW3400PRNB-S |
| Power Source | gas_powered |
| Power source | gas_powered |
| Product dimensions | 73.7L x 53.3W x 101.6H centimeters |