The Sony WH-1000XM4B headphones combine industry-leading active noise cancellation with a powerful 30-hour battery life and smart features like Speak-to-Chat and Adaptive Sound Control. Equipped with 40mm dynamic drivers and advanced DSEE Extreme upscaling, these wireless Bluetooth 5.0 headphones deliver premium, high-resolution audio. Designed for professionals on the go, they support multipoint connectivity and voice assistant integration, making them the ultimate companion for work, travel, and leisure.
| ASIN | B08F4XTS93 |
| Age Range Description | All Ages |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Battery Average Life | 30 Hours |
| Battery Charge Time | 1E+1 minutes |
| Best Sellers Rank | #238,022 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #1,920 in On-Ear Headphones #3,903 in Over-Ear Headphones |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Brand Name | Sony |
| Built-In Media | Headphone; USB Type-C Cable, Audio Cable, Carrying Case, In-flight Adapter |
| Cable Features | Retractable |
| Carrying Case Color | Black |
| Carrying Case Material | Plastic |
| Color | Black |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Control Method | Voice |
| Control Type | Media Control |
| Controller Type | Noise Control |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (4,661) |
| Earpiece Shape | Angular |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Range | 20Hz-40,000Hz |
| Frequency Response | 3045 |
| Global Trade Identification Number | 04548736112124 |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Impedance | 140 Ohms |