The LG 27MR400-B is a 27-inch Full HD IPS monitor featuring a fast 100Hz refresh rate and 5ms response time for smooth visuals. Equipped with AMD FreeSync and Black Stabilizer, it delivers tear-free, vivid gaming experiences. Eye-care technologies like Flicker Safe and Reader Mode ensure comfortable long-term use. Its slim bezel design and tilt adjustment offer a stylish, ergonomic setup, while Smart Energy Saving optimizes power consumption.
| ASIN | B0CPGNXVBF |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Best Sellers Rank | 11,830 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 261 in Monitors |
| Brand Name | LG |
| Colour | Matte Black |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (354) |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | LED |
| Hardware Connectivity | HDMI |
| Has Color Screen | Yes |
| Image Brightness | 250 candela_per_square_meter |
| Item Dimensions D x W x H | 5.1D x 61.2W x 36.2H centimetres |
| Item Weight | 5.22 Kilograms |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Model Name | 27MR400-B |
| Model Number | 27MR400-B |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Network Connectivity Technology | HDMI |
| Picture Quality Enhancement Technology | AMD FreeSync, Black Stabiliser |
| Product Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Resolution | FHD 1080p |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Screen Finish Type | Matte |
| Screen Size | 27 Inches |
| Shape | Rectangular block |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Total HDMI Port | 1 |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Warranty Type | Full Warranty |
A**S
Amazing! Great value for money!
S**R
Brilliant for home working!
E**W
Worth the money and amazing quality
C**N
Excellent screen - just what I wanted - recommended
C**L
Good product
Great good graphics and can tilt for comfort.
D**L
Perfect and decent price
This is a great addition as a second monitor for my imac 27in. I was able to change the colour profile on my mac settings to match my main screen.