| ASIN | B0CDG6FYCP |
| Age Range (Description) | Adult |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Batteries | 1 Nonstandard Battery batteries required. |
| Battery Life | 30 Hours |
| Best Sellers Rank | #86,327 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #1,797 in Over-Ear Headphones |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Cable Feature | Without Cable |
| Carrying Case Color | Black |
| Charging Time | 3 minutes |
| Compatible Devices | Broad Range of Bluetooth Enabled Devices |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Control Method | Touch, Voice |
| Control Type | Google Assistant |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (50) |
| Date First Available | October 12, 2023 |
| Earpiece Shape | Rounded earpads (over-ear design) |
| Generation | 5 |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, USB Type C |
| Headphones Jack | No Jack |
| Included Components | Protective Case |
| Input Device Interface | Bluetooth |
| Item Weight | 8.8 ounces |
| Item model number | WH-1000XM5BNTMJ |
| Manufacturer | Sony |
| Material | Leather |
| Model Name | WH-1000XM5 |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Number of Items | 1 |
| Product Dimensions | 3.03 x 10.36 x 8.85 inches |
| Smart Home Compatibility | Smart Home Compatible |
| Special Feature | Noise Cancellation |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Units | 1.0 Count |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
C**S
Great Quality Phones with a Perfect Mic!
A**.
Great noise cancellation
J**N
Outstanding Headphones
Love these things. Excellent sound quality. None of the tech quirks I'd heard about. Flawless!
T**I
Best bang for your buck
M**W
Poor quality and service
D**E
Even better than the earlier model.
Great sound, extremely comfortable, excellent battery life. Highly recommend.
M**S
It is THE BEST head sets ever.
J**A
Responsive seller
Responsive seller only thing lacking was 3.5mm jack cord and the headphone charger