The LG 45GR75DC-B Ultragear is a 45-inch curved gaming monitor featuring a 32:9 dual QHD (5120x1440) resolution, 200Hz refresh rate, and 1ms response time. It delivers vivid colors with 95% DCI-P3 coverage and VESA DisplayHDR 600, enhanced by AMD FreeSync Premium Pro for tear-free gameplay. Connectivity includes HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, and USB Type-C with 90W power delivery. Designed for professionals and gamers, it offers a 3-way adjustable stand, Picture-in-Picture/Picture-by-Picture modes, and immersive DTS Headphone:X audio support.
| ASIN | B0CGFD39D1 |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium Pro |
| Additional Features | Curved |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Best Sellers Rank | #59,530 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #1,451 in Computer Monitors |
| Brand | LG |
| Brightness | 400 Candela per Square Meter |
| Color | Black |
| Color Gamut | 95 |
| Compatible Devices | Gaming Consoles, Speakers, Laptops, Desktops, Cameras, Smartphones, Tablets |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (134) |
| Display Resolution Maximum | 5120x1440 |
| Display Technology | VA |
| Display Type | VA |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI, USB Type C |
| Has Color Screen | Yes |
| Is Electric | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 12.9"D x 42.7"W x 22"H |
| Item Weight | 19.4 Pounds |
| Manufacturer | LG |
| Model Name | 45GR75DC-B |
| Model Number | 45GR75DC-B |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Native Resolution | 5120x1440 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Picture Quality Enhancement Technology | Exists |
| Pixel Pitch | 0.2124 |
| Power Consumption | 35 Watts |
| Processor Count | 1 |
| Refresh Rate | 200 Hz |
| Resolution | 5K QHD 1440p |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Screen Finish | Matte |
| Screen Size | 45 Inches |
| Shape | rectangular prism |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Warranty Description | 1 Year Parts and Labor |
| Warranty Type | 1 Year Manufacturer Warranty |
R**B
Welcome to a good sweet spot.
S**O
Amazing Screen! Fullfills the productivity Needs
I got it on Cyber Monday sales, while it took a week to come, I really fell in love as soon as i unboxed it. It was super easy to setup. Pro Tip: Do not throw the box or the foam away, it has an easy to carry design which would be useful if you need to pack this beast and move to a new place. I am a sucker for USB-C connectivity charing my Macbook Pro and Macbook Air. Hence, I got the version that has the feature. I have a lot of fun using the screen! Mostly use it for productivity tasks. It is a ~45 inch screen ultra wide which means you do get less vertical size. Not a dealbreaker but be mindful. It is like having a super elongated notebook (yes the paper one). I needed to play around with the zoom in/out settings to get what I love. If you can wrap your head around that aspect ratio visually, you are in for a treat. 10/10 would recommend for a casual gaming/Professional work from home setup!
B**H
Much better than dual 24”!
C**S
Amazing for productivity, decent for anything else
I found that this monitor does exactly what I wanted out of it. A way to dock both my personal and work laptops with one cable, and have it feel like I have dual monitors. This is great because my work laptop only supports one external monitor, so my dual monitor home office setup felt useless. While I only really use it for office use (I really dislike ultrawide gaming), the high refresh rate is still awesome since I'm used to 144Hz for my gaming PC and 120Hz on the native display for my personal laptop. The main reason I'm taking off a star is that I feel text may not be the most crisp I've ever seen, and the viewing angles are OK. Nothing looks terrible, but you can definitely see extra light bleed and blurriness towards the last inch or so on each side. That being said, it's an amazing productivity booster and well worth the price, just note that if you have a good gaming monitor at the moment, it probably has a better picture quality than this (but note it doesn't look bad either).