title: "YAGEO AMERICA RC2512JK-076R8L RC Series 2512 1 W 6.8 Ohms 5% ±100ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor - 4000 item(s)"
brand: "yageo america"
price: "11640009₫"
currency: VND
in_stock: true
url: https://www.desertcart.vn/products/55708853-yageo-america-rc2512jk-076r8l-rc-series-2512-1-w-6
store_origin: VN
region: Vietnam
---
# YAGEO AMERICA RC2512JK-076R8L RC Series 2512 1 W 6.8 Ohms 5% ±100ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor - 4000 item(s)
**Brand:** yageo america
**Price:** 11640009₫
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** YAGEO AMERICA RC2512JK-076R8L RC Series 2512 1 W 6.8 Ohms 5% ±100ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor - 4000 item(s) by yageo america
- **How much does it cost?** 11640009₫ with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- yageo america enthusiasts
## Why This Product
- Trusted yageo america brand quality
## Description
RC Series 2512 1 W 6.8 Ohms 5% ±100ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor ***** For more information refer to the specification sheet located in the 'Downloads' section below the image *****
## Features
- Resistance: 6.8 ?
- SeriesRatedPwrDissipation(P)(W): 1 W
- SizeCode: 2512 (6332 Metric)
- Tolerance: ±5 %
- SeriesTempCoefficient(ppm/Cel): ±200 ppm/°C