| ASIN | B000CSSY62 |
| Best Sellers Rank | 23,040 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 46 in Handsaws |
| Blade Length | 22 Inches |
| Blade Material | High Speed Steel |
| Blade Shape | Rectangular |
| Brand | Bahco |
| Colour | Multi-colour |
| Country of Origin | Sweden |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (1,279) |
| Cutting Angle | 90 Degrees |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Global Trade Identification Number | 07311518034399 |
| Handle Material | Plastic |
| Included Components | SE22 PrizeCut™ Hardpoint Handsaw 550mm (22in) 7 TPI |
| Item Dimensions L x W x H | 28L x 18W x 28H centimetres |
| Item Type Name | SE22 PrizeCut™ Hardpoint Handsaw 550mm (22in) 7 TPI |