| ASIN | B0C4Z3H35M |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Encoding | DTS |
| Audio Input | HDMI |
| Audio Output Mode | Digital |
| Battery Types | AAA Alkaline |
| Best Sellers Rank | 22,340 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 213 in TVs |
| Brand Name | Hisense |
| Colour | Black |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
| Contrast Ratio | Alto |
| Control Method | Voice |
| Controller Type | Remote Control |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (1,393) |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Size Class | 40 Inches |
| Display Technology | LED |
| Energy Efficiency Features | F |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, Ethernet, HDMI, USB |
| Has Color Screen | Yes |
| Integrated Surround Sound Format | DTS |
| Internet Applications | Free View |
| Item Dimensions D x W x H | 8.5D x 90W x 51.5H centimetres |
| Item Weight | 10 Grams |
| Item Weight Without Stand | 10 Grams |
| Line Voltage | 110 VAC 60 Hz |
| Manufacturer | Hisense |
| Manufacturer Part Number | 40A4KTUK |
| Maximum Display Brightness | 200 Nit |
| Model Name | 2023 Model |
| Model Number | 40A4KTUK |
| Model Series | 40A4KTUK |
| Model Year | 2023 |
| Motion Enhancement Technology | [Implied] Yes |
| Mounting Type | Table Mount |
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Number of Component Inputs | 2 |
| Operating Systems | VIDAA U |
| Product Features | Flat |
| Refresh Rate | 60 |
| Remote Required Battery Size | AA |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (FHD) |
| Screen Finish Type | Matte |
| Screen Size | 40 |
| Signal Format | DVB T2 |
| Size | 40 inches |
| Speaker Description | 2.0 |
| Total HDMI Port | 2 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 2 |
| Tuner Type | DVB-T2 |
| Unit Count | 1.0 count |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 mm |
| Video Encoding | MPEG-4 |
| Voltage | 110.24 Volts |
| Warranty Type | 2 |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Wattage | 39 kilowatt hours |
| Wireless Technology Type | Bluetooth, Wi-Fi |
U**E
Good product
R**P
Excellent buy
Ordered, 40" TV arrived less than 24hrs after. Please read earlier reviews as they are comprehensive. I bought the TV following the reviews to replace a TV of a much higher price ( would not turn on). The new TV was so easy to set up as it is a SMART TV which will fully connect to the Internet, also no need for "pairing" Internet remote controls. Light weight, fantastic picture, great sound, fully functional in 5 mins. Fully recommend as I have several Hisense products which I have not been disappointed with to date.
A**Y
Bought as a gift but recipient loves it.
P**.
Android TV but Hisense Version!
J**E
Great Value and Quality.
This was bought to replace a 43 inch LG which was too large for the preferred location. I have read numerous reviews and this seemed to be a reasonably priced smaller sized smart TV. It arrived very promptly and complete. The setting up process was both straightforward and simple following onscreen prompts. Picture quality is very good particularly on the HD channels. Various options are available if you are unhappy with the ‘as delivered’ settings. In our case this was in Eco mode which can be overridden if required. Sound quality is good too, with just an occasional sibilance, which I expect to stop with tweaks to the sound settings. Also good to have a two year warranty with online registration. The set has a very narrow bezel, looks good and so far everything is fine. The control is a reasonable size fitted with 2 AAA batteries (Supplied). Initially I used with legs, no problems fitting, or instability, the supplied screws are long but readily screw into the TV body, being semi self tappers they may require slightly more effort to fully tighten. I have now removed them and fitted the TV to an existing wall bracket. The fixing screws are 6mm dia and must not be too long. The manufacturer handbook shows lengths required. Overall and after some months of use, very happy with my purchase and so I happily recommend this TV to other buyers.