| ASIN | B0BBWDX6X2 |
| Automotive Fit Type | Universal Fit |
| Best Sellers Rank | #1,893,901 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #4,015 in Light Truck & SUV All-Terrain & Mud-Terrain Tires |
| Brand | Cooper |
| Brand Name | Cooper |
| Construction Type | Radial |
| Customer Reviews | 3.9 out of 5 stars 16 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00029142969891 |
| Included Components | Tire Only |
| Item Diameter | 34.76 Inches |
| Item Dimensions | 34.8 x 34.8 x 12.3 inches |
| Item Type Name | Tire |
| Item Weight | 73.7 Pounds |
| Load Capacity | 3195 Pounds |
| Load Index | 121 |
| Load Range | F |
| Manufacturer | Cooper |
| Manufacturer Part Number | 170231006 |
| Manufacturer Warranty Description | Standard Limited Warranty |
| Maximum Pressure | 80 Pound per Square Inch |
| Model Number | 170231006 |
| OEM Equivalent Part Number | 170231006 |
| Ply | 6-Ply |
| Rim Size | 22 Inches |
| Rim Width | 10 Inches |
| Seasons | Year Round |
| Section Width | 12.5 Millimeters |
| Size | 35X12.50R22LT 121Q |
| Spare Tire Mounting Location | Front or Rear |
| Speed Rating | Q |
| Tire Aspect Ratio | 52 |
| Tire Diameter | 34.76 |
| Tread Depth | 21 32nds |
| Tread Type | Non-Directional |
| UPC | 029142969891 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Vehicle Tire ISO Metric Size Description | 889/52R22 |
R**.
Best mud tire for the price.
This is a great looking tire. Unlike some other 35" mud terrains, these measure in true to size. They ride a bit rougher than stock rubber, but so does every other 10-ply tire which is your only choice in this size. I've run the Toyo M/T's before and I would say these are pretty much identical in terms of wear and ride quality. The only other tire I would consider would be a Nitto. They are more money, but supposedly a bit better according to most off-road shops I've spoken to. The attached images show these in a 35x12.50R22 on my 2015 F150 Platinum with a 6" BDS lift. I'm running a 22x10 wheel. You can see the difference compared to the factory tires.