| ASIN | B076BYPN1B |
| Additional Features | Portable |
| Best Sellers Rank | #405,169 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #802 in Outdoor Generators |
| Brand | Honda |
| Brand Name | Honda |
| Color | Red/Black |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 109 Reviews |
| Engine Displacement | 196 Cubic Centimeters |
| Engine Power Maximum | 3000 Watts |
| Engine Type | 4 Stroke |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuel Type | Gasoline |
| Ignition System Type | Electric start |
| Included Components | electric starter |
| Item Dimensions L x W x H | 25.9"L x 17.6"W x 22"H |
| Item Weight | 131 Pounds |
| Manufacturer Part Number | EU3000is |
| Material Type | Metal |
| Model Name | EU3000IS |
| Model Number | EU3000IS |
| Output Wattage | 3000 Watts |
| Power Source | gas-powered |
| Recommended Uses For Product | Commercial |
| Running Wattage | 2800 Watts |
| Runtime | 20 hours |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Starting Wattage | 3000 Watts |
| Tank Volume | 3.4 Gallons |
| Total Power Outlets | 3 |
| UPC | 705595799611 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 6000 watts |
M**.
Does the job very quietly
October 27, 2019 We purchased a generator at the end of July, primarily because our utility company, PG&E, was planning power outages to prevent wildfires. Iโm disabled and use non-invasive ventilation to help me breathe in addition to other machines that require electricity to run or be recharged. I chose the Honda 3000W unit for its power output, quiet operation, ease of use and reputation for reliability. Since receiving it, weโve had 2 power outages. The first outage began after we were asleep. The total time for the outage was 15 hrs and we ran the generator for 9.25 hrs. It used 3/4 of the tank (about 2.25 gal) and was providing power to: 2 side-by-side refrigerator/freezers, 1 microwave, 2 cable TV boxes, 2 TVโS, a modem & router, printer, outlets & lights in a family room, kitchen, garage including door opener, 3 of the 4 bedrooms and all 3 bathrooms. Iโm not a big fan of extension cord spaghetti and had an electrician set up an outlet so all we have to do is turn off the main switch to the house, the breakers for all 220V appliances and any other breakers we wonโt be using. The Honda starts right up and we use a heavy duty male-male cord to make the connection. It is so quiet Iโm barely able to hear it on the patio 20 ft away (double pane windows). Of course we donโt run everything at the same time and weโre able to use the ECO mode. Weโre in the middle of the 2nd power outage as I type this review and the Honda is purring away. There are a few things other reviews mentioned that need to be addressed. Weight. Itโs definitely heavy. I felt it worth getting wheels/castors and make sure 2 of them can swivel. https://smile.amazon.com/Reliance-Controls-Corporation-06424-ZS9-000AH-Generator/dp/B000VH7ZZ0 The generator is shipped with no oil or gas and the battery is not connected. Install the wheels, before adding any fluids. Everything you need to know is in the ownerโs manual, which comes with it or it can be accessed online. The only error I came across is the manual says, โRemove the four 6 mm cap nuts, and remove the front cover.โ for accessing the battery. The cap nuts are 10mm not 6mm. When I connected the battery, I also added 2 pigtails for a battery tender to alleviate having to remove the cover to charge the battery. https://smile.amazon.com/Battery-Tender-021-0123-Junior-Charger/dp/B000CITK8S So far, this has been a great purchase. Love it!