The Toshiba MQ01ABD100 is a 1TB internal hard drive designed for professionals seeking a balance of high capacity and compact form factor. Featuring a slim 9.5mm height and 5400 RPM rotational speed, it delivers efficient, quiet performance ideal for laptops and portable workstations. With SATA 3GB/s connectivity and Silent-Seek technology, it ensures fast, reliable data access while minimizing noise and power consumption.
| ASIN | B009AYVNMQ |
| Best Sellers Rank | 2,098 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 6 in Internal Hard Drives |
| Box Contents | Disco Duro Toshiba MQ01ABD100 2.5" 1 TB Sata II 5400 rpm Buffer 8 MB |
| Brand Name | Toshiba |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| Color | Grey |
| Compatible Devices | Laptop |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (14,338) |
| Data Transfer Rate | 3 Gigabits Per Second |
| Digital Storage Capacity | 1000 GB |
| Enclosure Material | Aluminum, glass, and various metal alloys |
| Form Factor | 2.5-inch |
| Hard Disk Average Latency | 5.55 Milliseconds |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hard Disk Interface | SATA 3 GB/s |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Hardware Connectivity | SATA 6.0 Gb/s |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10L x 7W x 1Th centimetres |
| Item Weight | 117 Grams |
| Manufacturer | Toshiba |
| Media Speed | [EST] 50-100 MB/s |
| Model Name | 500GB 2.5'' |
| Model Number | MQ01ABD050 |
| Network Connectivity Technology | SATA |
| Number of Items | 1 |
| Product Features | Portable |
| Product Warranty | 2 years |
| Read Speed | 375 Megabytes Per Second |
| Specific Uses For Product | Multimedia,Gaming |
| UPC | 641020248371 803983008069 608729688624 641676739797 112040004044 |
| Unit Count | 1.0 count |
M**O
No complaints
R**T
Easy and affordable purchase
quick purchase and delivery well packed great price so will recommend
A**Y
I was a bit disappointed as it was only 4 years old
G**H
brilliant drive
C**S
only lasted 5 months
B**T
Reliable
Works well. Protected package. Fast delivery
M**A
Ok
Ok
A**N
Replacement HDD for Freeview Recorder
D**N
Unable to get to work, computer will not recognize HDD
F**O
PERFECT!!!!!
M**I
L'ho comprato per espandere la memoria della ps3, ottimo prodotto
A**R
Used this for my 15 inch old laptop..
D**D
Sinónimo de eficiencia y alta calidad, a un grandioso precio. Tiene 12.5 mm de alto en lugar de los 9.5 mm de los discos duros mas utilizados.