| ASIN | B0049XENYS |
| Best Sellers Rank | #21,219 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #93 in Water Garden & Pond Pumps |
| Brand Name | ACTIVEAQUA |
| Color | Black |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (1,441) |
| Flow Rate | 3785.41 Liters Per Hour |
| Global Trade Identification Number | 00638104650069 |
| Included Components | Water Pump |
| Item Dimensions L x W x H | 9.45"L x 5.31"W x 5.12"H |
| Item Type Name | Submersible Water Pump |
| Item Weight | 1.6 Pounds |
| Manufacturer | Hydrofarm, Inc. |
| Manufacturer Warranty Description | 1-year warranty |
| Material Type | plastic and rubber |
| Model Number | AAPW1000 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Style | 1100 GPH |
| UPC | 719918427877 638104650069 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 100 Volts |
A**R
Good item. Fair price.
A**R
Good pump for cold plunge
S**1
works as it should
works good. does not come with a garden hose connector.
R**Y
Great pump at a great price.
R**R
Great to use for your hydroponic set up
J**K
Not for your DIY ice plunge
A**.
Great Pump
I purchased this in 2017 for my saltwater mixing brute container. 3 years ago when I moved I ended up running it continuously for 3 years without issue on my 110gallon holding system. Last week I finally got to cleaning it and there was minimum gunk on the impeller! Which is insane considering all my other pumps have the same amount of gunk after 6 months. My only issue is I could never size the outlet correctly and now that I want to use it again I can not find the pieces I got with it. I want to hard plumb it but years ago when I took the fittings to the hardware store nothing worked since its metric size so I settled on using the smallest fitting provided and probably sacrificed 60% of the flow going into my mixing vat and my temporary holding tank, which is a waste of electricity. Does this company know what the size is of the female thread? This way I can order the part and plumb it to a 1" US PVC fitting.?