brand: "activeaqua"
price: "4416120₫"
currency: VND
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Activeaqua"
store_origin: VN
region: Vietnam
---
# 92W high-efficiency power 1000 GPH max flow rate Dual inline/submersible modes Hydrofarm AAPW1000 92-Watt 1000 GPH Indoor/Outdoor Hydroponic Aquarium Pond 6ft Power Cord for 55 Gallon Reservoirs Submersible Water Pump, 1000-GPH, Black
**Brand:** activeaqua
**Price:** 4416120₫
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 💧 Power your aquatic oasis with precision and durability!
## Best For
- activeaqua enthusiasts
## Why This Product
- Trusted activeaqua brand quality
## Features
- STRONG AND DURABLE POWER: High-efficiency pump is oil-free and environmentally friendly with output pressures of 4.9 PSI and has a powerful mag drive construction; Built with a ceramic shaft and is suitable for saltwater operations
- INCLUDES: Removable foam filters, impellers, rubber mounting feet to reduce vibration and lengthen pump life, 6-foot heavy-duty power cord, and pump which is 4.5 pounds with 120VAC/92W; Package Dimensions (L x W x H): 9.5 x 5.3 x 5.3
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0049XENYS |
| Best Sellers Rank | #21,219 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #93 in Water Garden & Pond Pumps |
| Brand Name | ACTIVEAQUA |
| Color | Black |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (1,441) |
| Flow Rate | 3785.41 Liters Per Hour |
| Global Trade Identification Number | 00638104650069 |
| Included Components | Water Pump |
| Item Dimensions L x W x H | 9.45"L x 5.31"W x 5.12"H |
| Item Type Name | Submersible Water Pump |
| Item Weight | 1.6 Pounds |
| Manufacturer | Hydrofarm, Inc. |
| Manufacturer Warranty Description | 1-year warranty |
| Material Type | plastic and rubber |
| Model Number | AAPW1000 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Style | 1100 GPH |
| UPC | 719918427877 638104650069 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 100 Volts |
## Product Details
- **Color:** Black
- **Item Weight:** 1.6 Pounds
- **Material:** plastic and rubber
- **Maximum Flow Rate:** 3785.41 Liters Per Hour
- **Product Dimensions:** 9.45"L x 5.31"W x 5.12"H
- **Style:** 1100 GPH
- **Voltage:** 100 Volts
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Questions & Answers
**Q: What is the maximum lift?**
A: At this web page:  www.hydrofarm.com/p/AAPW550  it says that it is rated "Static Head (ft) 7.9".  So if I understand correctly, that is sorta the "max lift" number.  At 7.9 feet, the water stops going up, so this will work at anything lower than that... but the taller, the slower.  http://www.pumpfundamentals.com/what%20is%20head.htm
**Q: can you put a hose on the intake side of the pump for a filter?**
**Q: what size tubing or hose does it take, and is it powerful enough for a waterfall box?**
A: Mine came with several sizes of hose attachments. It goes from 1/2" to 1".  It would have to be a small box and the height. I ran a rain garden with one and the rules I go by is for every hundred GPH you can go up a foot but the higher you go the less flow. Mine is only 2 foot up into an upper pool and I get about a foot wide over flow about 2" deep. I hope this help.