The Numatic NRV240-11 Henry Vacuum Cleaner is a robust, commercial-grade dry vacuum featuring a powerful 620W motor, a large 9L dust capacity, and an extended 12.5m power cable for maximum reach. Designed for demanding environments like offices, schools, and hospitals, it includes a full NA1 accessory kit and smart storage options such as wand docking and cable rewind. Backed by a 3-year UK manufacturer warranty, Henry combines durability, convenience, and professional performance in a compact, iconic red design.
| ASIN | B09QMFQG9N |
| Best Sellers Rank | 35,459 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) 28 in Cylinder Vacuums |
| Brand Name | Avern Cleaning Supplies |
| Capacity | 9 litres |
| Colour | Red |
| Control Method | App |
| Controller Type | Push Button |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (588) |
| Filter Type | Bag |
| Form Factor | Cannister |
| Hose Length | 2.4 Metres |
| Included Components | Dusting Brush |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Is Electric | Yes |
| Is Product Cordless | No |
| Item Dimensions L x W x H | 37L x 36W x 41.5H centimetres |
| Item Type Name | Numatic NRV240-11 Henry Vacuum Cleaner 620W 9L Commercial Dry Red Avern - 2 Years Warranty - 2023 Model - [Energy Class C] |
| Item Weight | 24 Pounds |
| Manufacturer | Avern Cleaning Supplies |
| Manufacturer Warranty Description | 2 year manufactures warranty - 6 months on parts. |
| Maximum Suction | 2200 Millimetres |
| Model Name | nrv240-11 |
| Model Number | NRV240 |
| Motor Horsepower | 620 Watts |
| Noise Level | 76 Decibels |
| Number of Items | 1 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Number of Speeds | 1 |
| Number of Wheels | 2 |
| Other Special Features of the Product | 240V, 3 Year Warranty, 620W Motor, 9L Capacity, Full NA1 Kit Included |