The LINOVISION MEAN WELL NDR-240-48 is a high-performance 240W single output power supply designed for DIN rail mounting. With a reliable 48V output and advanced PFC technology, it ensures efficient energy use and long-lasting performance, making it an ideal choice for professional applications.
| ASIN | B015C9ITSS |
| Amperage | 5 Amps |
| Best Sellers Rank | #60,065 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #426 in Computer Power Supplies |
| Brand | LINOVISION |
| Color | Blue |
| Connector Type Used on Cable | Screw terminal |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (40) |
| Enclosure Material | iron |
| Form Factor | DIN rail |
| Item Dimensions | 11.3 x 6.3 x 12.5 centimeters |
| Maximum Power | 240 Watts |
| Mfr Part Number | NDR-240-48 |
| Model Number | NDR-240-48 |
| Output Current | 5 Amps |
| Output Voltage | 48 Volts |
| Output Wattage | 240 Watts |
| Specification Met | UL |
S**R
D**S
C**.
The Mean Well 48V DC Power supply is top of the line. I need quality power supplies for my Industrial and Outdoor enclosures and this one meets the demands. Mean Well uses quality components, has excellent warranty, clean output voltage, great environmental temp ratings and they are UL Rated. The UL Rating means a lot when it comes to knowing the manufacturer put time in to ensuring the power supply was a quality and safe product. If you need a DIN rail power supply, just go Mean Well and don't look back. This one is powering an 8 port industrial POE switch in my cabinets and it never has an issue.