| ASIN | B08ZNNGL75 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI |
| Base Depth | 36.2 Centimeters |
| Battery Types | AAA |
| Best Sellers Rank | 46,295 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 434 in TVs |
| Box Contents | Cables |
| Brand Name | Toshiba |
| Colour | Black |
| Connector Types | HDMI |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | Voice |
| Controller Type | Voice Control |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (4,555) |
| Display Backlight Setting | True |
| Display Backlight Technology | LCD |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Size Class | 24 Inches |
| Display Technology | LCD |
| Energy Efficiency Features | F |
| HDR Format Supported | HDR10, HLG |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Digital, DTS Virtual X |
| Internet Applications | Free View |
| Item Dimensions D x W x H | 36.2D x 55.3W x 13.2H centimetres |
| Item Weight | 3.6 Kilograms |
| Line Voltage | 100-240 VAC 50-60 Hz |
| Manufacturer | Toshiba |
| Manufacturer Part Number | 24WK3C63DB |
| Model Name | Toshiba 24WK3C |
| Model Number | 24WK3C63DB |
| Model Series | 3 |
| Model Year | 2021 |
| Mounting Type | Table Mount |
| Network Connectivity Technology | HDMI |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Number of Batteries | 2 AAA batteries required. |
| Number of Component Inputs | 3 |
| Picture Quality Enhancement Technology | Super Resolution |
| Power Consumption Size | 22 Watts |
| Product Features | Freeview |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Remote Control Technology | Bluetooth |
| Remote Required Battery Quantity | 2 |
| Resolution | 720p |
| Screen Finish Type | Flat |
| Screen Size | 24 Inches |
| Signal Format | Digital |
| Size | 24 Inch |
| Speaker Description | Enhanced Sound with Dolby Audio Processing and DTS Virtual X |
| Total HDMI Port | 3 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 2 |
| Tuner Type | Digital TV |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 mm |
| Video Encoding | H.264, H.265 (HEVC) |
| Warranty Type | Limited |
| Wattage | 22 watts |
| Wireless Technology Type | Wi-Fi |
S**3
Fantastic Toshiba TV
I purchased the Amazon Exclusive White version of this TV for ยฃ144 as I already have the Black/Silver version. I wanted a white TV for the kitchen and based on the quality and performance of my other Toshiba TV I thought that I would give the White version a try! Not only does it look Sleek and Smart in White the 24 inch version is perfect for my kitchen. The Picture is pin sharp and crystal clear on both High Definition and Old School Standard Definition. The Sound quality is amazing for a small TV set. And with both the sound and picture I altered them to suit my own preferences, a lot of people take the TV out of the box and disregard the Picture and Sound Quality without adjusting them in the Set Up Menu's. I have the TV connected to my aerial for Freeview Reception and it's picture is absolutely fantastic on both My Local and Neighbouring TV Area Wales/Bristol/Devon but your ability to receive TV channels will be down to your location and aerial type. The internet set up was easy and the picture quality on the TV player apps is fantastic and flawless there is no lag or buffering and I have a mid range broadband package speed wise. I like the high gloss white finish! I like the Red/Green Standby and On Light unlike other TV's you can see by the light if it's off or on unlike my Sony TV that does not have a Standby light! It has a wide range of the popular apps. I would suggest doing an "update" once connected to the internet as it will update the TVs operating software, update and add apps to the line up. On the whole I am absolutely delighted that I purchased this TV. I ordered the initial one that went missing and ended up arriving damaged by EVRI but Amazon sorted everything out straight away and dispatched a new TV set out immediately and I had the option at the point of purchase to pay over 5 monthly payments! All in all this Toshiba TV and Amazon have been absolutely fantastic and I would have no hesitation in recommending this Toshiba White 24 inch Television. Absolutely Fantastic! And I'm really fussy and hard to please, but this exceeded my expectations above and beyond! Thank You Toshiba and Amazon!!!!