The Seasonic S12III 500 SSR-500GB3 is a 500W ATX power supply delivering stable, efficient power with 80+ Bronze certification. Featuring a 120mm smart fan for quiet operation and fixed cabling for straightforward installation, it combines energy savings with reliable performance, all backed by a 5-year warranty.
| ASIN | B07MWG3911 |
| Best Sellers Rank | #35,839 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #225 in Computer Power Supplies |
| Brand | Seasonic |
| Compatible Devices | Laptop, Desktop |
| Connector Type Used on Cable | ATX |
| Cooling Method | Air |
| Current Rating | 10 Amps |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (18,832) |
| EU Spare Part Availability Duration | 5 Years |
| Fan Size | 120 Millimeters |
| Form Factor | ATX12V |
| Global Trade Identification Number | 04711173875215 |
| Item Dimensions | 19.6 x 9.7 x 26.7 centimeters |
| Item Type Name | PC Power Supply |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Manufacturer | Seasonic Electronics |
| Maximum Input Voltage | 120 Volts (AC) |
| Mfr Part Number | SSR-500GB3 |
| Minimum Input Voltage | 100 Volts (AC) |
| Model Name | S12III 500 |
| Model Number | SSR-500GB3 |
| Number of Fans | 1 |
| Output Wattage | 500 |
| Power Supply Design | Semi-Modular or Non-Modular |
| System Bus Connector Type | 24 Pin |
| Unit Count | 1 Count |
| Upper Temperature Rating | 50 Degrees Celsius |
| Wattage | 500 watts |
N**U
Solid
No cons. Working fine about four months in.
U**T
good power supply
cool
A**.
Blew up at first Day of using
D**R
Cheap Noisy Fan
M**E
Das Seasonic PRIME Ultra Gold 1300W Netzteil überzeugt durch seine hohe Effizienz mit einer 80 PLUS Gold Zertifizierung, die für einen sparsamen und zuverlässigen Betrieb sorgt. Mit 1300 Watt Leistung bietet es ausreichend Power für anspruchsvolle Gaming- und Workstation-Systeme. Dank des modularen Kabelmanagements lässt sich der Einbau sauber und flexibel gestalten. Die Lüftersteuerung arbeitet leise und effizient, selbst unter hoher Last.