The SmartSign S-2917-AL-14 is a premium 14" x 10" non-reflective aluminum safety sign featuring heavy-duty 40 mil rust-proof aluminum construction, UV laminated protection against weather and graffiti, and versatile mounting options with four pre-drilled corner holes. Made in the USA, it offers long-lasting durability and clear, professional messaging to ensure workplace safety compliance.
| ASIN | B00HK9L1F2 |
| Best Sellers Rank | #19,743 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #124 in Industrial Warning Signs |
| Brand | SmartSign |
| Brand Name | SmartSign |
| Color | 10" x 14" Non-Reflective Aluminum |
| Customer Reviews | 4.8 out of 5 stars 152 Reviews |
| Item Dimensions L x W | 14"L x 10"W |
| Item Weight | 0.49 Pounds |
| Manufacturer | Lyle Signs |
| Material | Aluminum |
| Model Number | S-2917-AL-14 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Number of Pieces | 1 |
| Orientation | Portrait |
| Part Number | S-2917-AL-14 |
| Pre Printed Text | think safety first |
| Size | 14" x 10" |