The Shure SLXD24D/B58 Dual Channel Digital Wireless Microphone System delivers professional-grade, crystal-clear 24-bit digital audio with a robust 44 MHz tuning bandwidth supporting up to 32 compatible systems. Featuring quick IR sync, 8-hour battery life on AA batteries (upgradeable), and a rugged ergonomic design, itโs engineered for flawless wireless performance across conferences, live shows, and events.
| ASIN | B0854QXR54 |
| Antenna Location | Singing |
| Audible Noise | 120 Decibels |
| Audio Sensitivity | 120 Decibels |
| Best Sellers Rank | #16,859 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #221 in Handheld Wireless Microphones & Systems |
| Brand | Shure |
| Built-In Media | (2) SLXD2 handheld transmitter with Beta 58A cardioid dynamic microphone capsules and (1) SLXD4D dual-channel receiver, with antenna and rackmount accessories, (2) zippered bag and (4) AA batteries |