title: "Free Country Premium Trailer Tires ST235/80R16 Radial 10-Ply Load Range E 124N w/Side Scuff Guard, Set 2"
brand: "free country"
price: "27987206₫"
currency: VND
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Free Country"
store_origin: VN
region: Vietnam
---
**Brand:** free country
**Price:** 27987206₫
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🛞 Elevate your trailer game with tires that work as hard as you do!
## Best For
- free country enthusiasts
## Why This Product
- Trusted free country brand quality
## Key Features
- • **Built to Carry Heavy Loads:** Supports up to 3,520 lbs at 80 PSI, perfect for demanding trailer hauling needs.
## Overview
The Free Country Set of 2 Premium Trailer Tires ST235/80R16 offers a robust 10-ply radial design with a full nylon cap ply for enhanced durability. Rated Load Range E, these tires support up to 3,520 lbs at 80 PSI and feature a unique sidewall Scuff Guard for superior protection. With a speed rating of M (81 mph) and year-round performance, they deliver reliable, smooth towing for professional-grade trailer applications.
## Description
Review: Good purchase - Great tires still good not much wear
## Features
- Set of 2 New premium quality FREE COUNTRY ST235/80R16 Radial trailer Tires,
- 0 ply rated, load range E, rim width: 6.5", speed rating M--81mph, Max. Load: 3,520lbs @ 80 psi
- Featured "Scuff Guard" ring on tire wall for better tire side protection
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00KNC67SY |
| Best Sellers Rank | #1,975 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #1 in Trailer Tires |
| Brand Name | Free Country |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 4,292 Reviews |
| Item Diameter | 30.8 Inches |
| Item Dimensions | 31 x 17 x 31 inches |
| Item Type Name | tire |
| Item Weight | 36.1 Pounds |
| Load Capacity | 3520 Pounds |
| Load Index | 124.0 |
| Manufacturer | Grand Ride |
| Maximum Pressure | 80 Pound per Square Inch |
| Ply | 10-Ply |
| Rim Size | 16 Inches |
| Rim Width | 6.5 Inches |
| Seasons | Year Round |
| Section Width | 235 Millimeters |
| Size | 235/80R16 10PR |
| Speed Rating | M |
| Tire Aspect Ratio | 80.0 |
| Tire Diameter | 30.8 Inches |
| Tread Depth | 7 Millimeters |
| Tread Type | Symmetrical |
| UPC | 758399866492 |
| Unit Count | 2.0 Count |
## Product Details
- **Load Index:** 124.0
- **Rim Size:** 16 Inches
- **Size:** 235/80R16 10PR
- **Speed Rating:** M
- **Tire Aspect Ratio:** 80.0
- **Tread Type:** Symmetrical
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Questions & Answers
**Q: What is the speed rating?**
A: Speed rating - L, up to 75mph
**Q: Are they really E load? I see a lot of reviews saying otherwise**
A: Pictures are to show tread patern only, they are listed correctly , thanks
**Q: What year where these tires manufactured???**
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Excellent tire, even better price!!
*by M***E on January 10, 2026*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Good purchase
*by S***K on January 18, 2026*
Great tires still good not much wear
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great Tires and Cost Effective Upgrade
*by A***R on March 29, 2025*
## Frequently Bought Together
- Free Country Set of 2 Premium WINDA Trailer Tires ST235/80R16 Radial 10PR Load Range E w/Side Scuff Guard 8mm Deep Tread
- 16" Silver Mod Trailer Wheel 8 Lug (8x6.5) Bolt Circle