![Panasonic TX40HX800B 40inch Ultra HD 4K LED HDR10+ WiFi [Energy Class A]](https://m.media-amazon.com/images/I/71EDAfAThKL._AC_SL3840_.jpg)
๐บ Elevate Your Viewing Game!
The Panasonic TX40HX800B is a 40-inch Ultra HD 4K LED TV featuring HDR10+ technology, a 1600Hz refresh rate for smooth motion, and Smart My Home Screen 5.0 for easy navigation. With Freeview and Freesat HD, this energy-efficient TV offers a comprehensive entertainment experience.
M**E
Just what we wanted.
H**H
Great buy and recommended.
Excellent picture and sound. Remote is not of a great quality.
B**F
Great picture quality
M**N
Lovely TV - stunning picture
C**E
Smart buy
A**R
Disappointing!
Having enjoyed Panasonic quality for my TV's for over 30 years this was a big disappointment. The picture quality was not sharp regardless of how many adjustments I made on the (over) extensive menu. I bought the TV thinking this was going to be a significant improvement on my 11 year 37 inch Panasonic, but although it has loads of tech and apps etc, the picture quality is totally inadequate and so the purchase is a waste of time. I've returned the TV! Judging by this experience, I have a feeling that LED TV's might go the same way as 3D TV's!!!