![LG 49NANO866NA 49" 4K Ultra HD NanoCell Smart TV [Energy Class A+]](https://m.media-amazon.com/images/I/71PpaAUOOCS._AC_SL3840_.jpg)
๐บ Elevate Your Viewing Experience!
A**R
A Must Buy For Gamers
M**L
Excellent purchase.
L**E
Top affordable next gen tv
S**D
Good but not impressive
R**D
Cheapest 120Hz@4K June 2021
It's a decent set with an excellent OS.Out of the box it doesn't take much to set up and get going, no need to read the instructions to operate all features, it just feels so natural So easy to zip through the smart features, I was gonna go for an Android based system but this is so much slicker, with editable App location , fast launch and many many other features to play with if you want. Was impressed with the ATMOS speakers, good sound ,high volume I'm going from a 18 year old 26 " Samsung, but it sounds great to me.I bought this as I'll probably get a games system (has a 4K@120HZ input)later this year..would of went for the Hiscence 7QF otherwise..No regrets with this TV though, has everything I want and more.