The Davey BT14-45T2-USA is a robust home pressure booster pump featuring a stainless steel build, capable of delivering up to 57 psi pressure at 14 gallons per minute. It includes the intelligent Torrium II controller for automatic operation, a power surge protected TEFC motor, and dry-run protection, ensuring durability and consistent performance. Ideal for homeowners seeking reliable, quiet, and efficient water pressure enhancement.
| ASIN | B00DJN0UT6 |
| Best Sellers Rank | #628,911 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #271 in Utility Pumps |
| Brand | Davey Water Products |
| Brand Name | Davey Water Products |
| Color | Stainless Steel |
| Customer Reviews | 4.0 out of 5 stars 52 Reviews |
| Flow Rate | 14 Gallons Per Minute |
| Global Trade Identification Number | 00858980004118 |
| Item Dimensions L x W x H | 18"L x 8"W x 16"H |
| Item Weight | 30.45 Pounds |
| Manufacturer | Foam-Fast |
| Manufacturer Part Number | BT14-45T2-USA |
| Manufacturer Warranty Description | 2 year warranty |
| Material | Stainless Steel |
| Material Type | Stainless Steel |
| Model Number | BT14-45 |
| Power Source | ac |
| Product Dimensions | 18"L x 8"W x 16"H |
| Product Style | Submersible |
| Style | Submersible |
| UPC | 858980004118 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 120 Volts |
M**R
Works very well for increasing water pressure in home.
J**N
Worked good until it didnโt work at all!!!!!
S**E
Great product and complete
Using it for more than 6 months works flawless
G**T
Awesome pump
I installed two of these pumps to feed two separate houses when we added an above ground water storage tank to our property. Each pump is feeding a separate house being that you shouldn't pressurize the same line with two or more pumps. (I know alot of pumps out there can run on the same line in tandem but it states in the instructions on this pump not to do that.) Honestly I don't have anything bad to say about this pump. I guess to start with the good I would say it's well built and very solid. I researched a few other pump options but the other top choices were more plastic body and not quite as serviceable. Secondly it's fairly quiet. When I close the pump house door I can't hear either pump unless I'm standing in the immediate area (within 10'). Third, it gives great pressure with decent gallon per minute flow. It maintaines 45 PSI when you have 14 GPM of flow. In reality you should almost always have closer to the max 60 PSI under normal household use. Considering that in America your typical sink faucet only uses 1.6-2.2 GPM and a typical shower only uses 2.5 GPM the likelihood of you reaching 14 GPM is pretty low unless you live in a fairly large/busy household. That being said, even if you do reach the 14 GPM I'd say 45 PSI is still fairly respectable considering water pressure on a standard well setup only ranges from 30-50 or 40-60 PSI depending on your pressure switch. Another huge plus for some people is the 110v power vs 220v power other pumps have (many with inferior specs). In closing, there's alot of great qualities about this pump (many that I haven't even mentioned) and I highly recommend it if you are pumping from a storage tank or are boosting municipal water pressure. All that being said, I encourage everyone to do the proper research and make sure the pump will work for your specific application. Davey makes several other pumps in the torrium line that are better suited to different uses and it's important to research that so you don't make a costly mistake.