The Davey BT14-30T2-USA is a robust home pressure booster pump featuring a powerful 38 psi pressure boost at 14 gallons per minute. Crafted with stainless steel impeller and casing, it guarantees durability and corrosion resistance. Equipped with the intelligent Torrium II controller, it offers dry-run and power surge protection, while operating ultra-quietly—ideal for discreet indoor use. Backed by a 2-year warranty, this pump ensures reliable, consistent water pressure with easy installation.
| ASIN | B00DT3YKLK |
| Best Sellers Rank | #677,450 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #288 in Utility Pumps |
| Brand | Davey Water Products |
| Brand Name | Davey Water Products |
| Color | Stainless Steel |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 40 Reviews |
| Flow Rate | 14 Gallons Per Minute |
| Global Trade Identification Number | 00858980004101 |
| Item Dimensions L x W x H | 18"L x 9"W x 18"H |
| Item Weight | 31 Pounds |
| Manufacturer | Davey Water Products |
| Manufacturer Part Number | BT14-30T2-USA |
| Manufacturer Warranty Description | 2 year warranty |
| Material | Stainless Steel |
| Material Type | Stainless Steel |
| Model Number | BT14-30 |
| Power Source | ['Ac'] |
| Product Dimensions | 18"L x 9"W x 18"H |
| Product Style | Pressure |
| Style | Pressure |
| UPC | 858980004101 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 120 Volts |
G**D
Quiet
W**E
Expensive, but does a great job!
Very easy to install but as other reviews have claimed, make sure you use copious amounts of quality thread tape. The manufacturer specifies no dope can be used, only tape. I thought I used enough the first time (about 6 or 7 layers) but it leaked. I went nutty and wrapped it almost 20 times and haven't had an issue since. This pump is extremely quiet. It creates even less noise than my AC or heat. I mounted mine to a piece of 1x4 cca and used rubber furniture pucks also to dampen any vibration noise. In retrospect, I probably didn't need any of that. The pump I chose only puts out a consistent 38 psi. My main line was putting out anywhere between 40 and 45 psi. You definitely need to install a regulator. I set mine at a consistent 72 psi and everything works well now.
H**R
Worked great
I used this as a booster pump to take very low city water pressure up to 70psi. I installed a pressure regulator before the pump to make the pump get 30psi going in to pump intake. Which made my output pressure out about 70 which was perfect for residential home.