| ASIN | B007JQHFTM |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #189,326 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #177 in Log Splitter Parts & Accessories |
| Capacity Description | 28in diameter |
| Certification | certified frustration-free |
| Color | Black/Green |
| Customer Reviews | 3.8 3.8 out of 5 stars (50) |
| Date First Available | March 27, 2012 |
| Finish | Powder Coat |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 20 pounds |
| Item model number | TMW-28SSS |
| Manufacturer | BAC Industries |
| Material | Steel |
| Part Number | TMW-28SSS |
| Product Dimensions | 39 x 24.25 x 3.5 inches |
| Size | 28 Inch |
| Special Features | Spring Loaded Arms |
| Style | Serving Tongs |
| Usage | Outdoor Use |
| Warranty Description | 1 year again manufacturers defects |
L**Y
Must buy worth every penny.
K**N
Good quality, but pretty heavy.
Bites into log really well, a bit heavy, but I think it has to be for what is expected of it.
M**E
YES!!
Awesome! I got bigger than I thought I needed and it still works fine grabbing 10” logs. Had ones prior w/o springs that were constantly falling off, had to hammer them in with a slam. These don’t need any hammering, just a little kick with heel of boot. People who are saying that the spikes need to be welded on, are abusing it. PAY the extra… get ones that are spring loaded and have the spikes. You won’t be disappointed!!!