The Mean Well NDR-240-24 is a compact, industrial-grade DIN rail power supply delivering a robust 240W output at 24V and 10A. Featuring a slim metal case designed for TS-35 rails, it supports a wide input voltage range (110-240V AC) and meets EMC EN55022 Class B standards, ensuring reliable and interference-free power for professional applications.
| ASIN | B016APVF66 |
| Best Sellers Rank | #140,621 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #556 in Power Supplies (Computers & Accessories) |
| Brand | MEAN WELL |
| Brand Name | MEAN WELL |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Connector Type | ATX |
| Connector Type Used on Cable | ATX |
| Cooling Method | Air |
| Current Rating | 10 Amps |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 76 Reviews |
| Form Factor | compact |
| Global Trade Identification Number | 00840406201812 |
| Item Dimensions | 6.3 x 12.5 x 11.3 Centimeters |
| Item Weight | 0.01 Ounces |
| Manufacturer Part Number | NDR-240-24 |
| Maximum Input Voltage | 240 Volts (AC) |
| Minimum Input Voltage | 110 Volts (AC) |
| Model Name | NDR-240-24 |
| Model Number | NDR-240-24 |
| Output Wattage | 240 Watts |
| Power Supply Design | Full Modular |
| System Bus Connector Type | ATX |
| Wattage | 240 Watts |
S**A
Wrong specification
The Title says, 24V,10A. Whereas the picture has sticker that says 5A. Which is correct? Can you send me a link for MeanWell powersupply that gives me 24V, 10A ?