The Samsung LC24RG50FQWXXL is a 23.5-inch Full HD curved gaming monitor featuring a fast 144Hz refresh rate and AMD FreeSync technology. Its 1800R curvature and 3000:1 contrast ratio deliver immersive visuals and smooth gameplay, making it an ideal upgrade for gamers seeking performance and style at a competitive price.
| ASIN | B07TVDMX1G |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Aspect Ratio | 2.35:1 |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Best Sellers Rank | #1,155,964 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #1,917 in Monitors (Computers & Accessories) |
| Brand | Samsung |
| Connector Type | Wired |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (221) |
| Date First Available | 2 July 2019 |
| Display Technology | LCD |
| Display Type | LED |
| Generic Name | Monitor |
| Hardware Interface | DisplayPort |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image brightness | m2 |
| Image contrast ratio | FHD 1080P |
| Item Dimensions LxWxH | 24.3 x 54.8 x 43.1 Centimeters |
| Item Weight | 3 kg 300 g |
| Item model number | LC24RG50FQWXXL |
| Manufacturer | Samsung |
| Maximum vertical resolution | 1080 Pixels |
| Model | LC24RG50FQWXXL |
| Model Name | SAMSUNG LC27RG50FQWXXL |
| Mounting Hardware | Monitor, HDMI Cable, Quick Setup Guide |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Net Quantity | 1 Piece |
| Number of items | 1 |
| Packer | [email protected] Tel (Toll Free): 1800 40 7267864 (1800 40 SAMSUNG) |
| Product Dimensions | 24.3 x 54.8 x 43.1 cm; 3.3 kg |
| Refresh Rate | 144 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Response Time | 4 Milliseconds |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Special Features | Curved, Tilt Adjustment |
| Standing screen display size | 23.5 Inches |
| Viewing Angle | 178 |
A**H
Havenโt used curved monitor with 144hz? Then this is the time
B**A
Amazing Display
A**N
GREAT VALUE FOR MONEY!!! GREAT FOR GAMING IN A BUDGET.
S**A
Value for Money
A**Y
Good budget gaming monitor
This is a good budget gaming monitor, I had owned two TV's and a LG monitor and I was looking for a budget monitor for my bedroom table to use pc and PS4. Since I was pensive about buying a monitor, this served the purpose and I am able to see differences in FPS games and sharp resolution, thanks to the fast refresh rate. Tested games from PS4, Xbox series s, and PC.. the resolution 1080p and screen size of 24 inch was perfect since my room space is small. The curved screen is a treat.
J**I
Good product but !!
Amazing product but the stand is not sturdy. The monitor wobbles a lot if u touch it.
B**I
Excellent pic resoluiton and great for gaming
We bought the Samsung curved 24" monitor with 144Hz refresh rate after reviewing products like ASUS, Benq and Benq Zowie. Overall quite happy with the purchase and product has performed well over last month and half.